EKONOMİSİYASETSON DAKİKA

Büro Emekçileri Sendikası “Günden güne fakirleşiyoruz”

TÜİK’in yöntem değişiklikleri ile enflasyon oranlarını olduğundan düşük göstermeye devam ettiğini belirten Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Devrim Mol “Bedelini tüm halkımız ödüyor” dedi

BÜRO Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Devrim Mol düzenlediği basın toplantısında, Sendika Araştırma Merkezi BES/AR tarafından her ay hesaplanan “Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması” Mayıs/2023 dönemine ilişkin BES/TÜFE sonuçları kamuoyuyla paylaştı. Antalya Ekspres Gazetesi‘nden Güven Güneş‘in haberine göre basın toplantısında konuşan Mol, “Günden güne daha da fakirleşiyoruz. Kamuoyu Araştırma şirketlerinin yaptığı anketlere göre halkın yüzde 70’i TÜİK verilerine inanmıyor. Öyleyse bizlerin bir şeyler yapması gerekiyor. Bağımsız iktisatçılardan oluşan bir grup bilim insanı enflasyon rakamları hesaplamaya başladı, fakat TÜİK “kuruma karşı haksız ve ağır saldırıda bulunulduğu, verilerin açıklanmasının kurumun güvenilirliğine zarar verme amacı taşıdığı ve uluslararası yatırımcılar nezdinde yanlış algı oluşmasına neden olunduğu” gerekçesiyle dava açtı. Ancak TÜİK’in ihtiyati tedbir kararı aldırılma talebi tüm mahkemelerce reddedildi” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
BES olarak Haziran 2022 tarihinde TÜİK hakkında suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Devrim Mol “TÜİK yöntem değişiklikleriyle enflasyonu olduğundan düşük gösterdiğini ve biz emekçilerin ekonomik olarak kayba uğradığını dile getirdik. Mahkeme “sübut delillere dayanmamaktadır” diyerek davayı red etti. En sonda DİSK de TÜİK’e karşı fiyat istatistiklerini yayınlamayı durdurması konusunda dava açtı ve kazandı, fakat mahkeme kararına rağmen TÜİK fiyat istatistiklerini yayınlamıyor. İstatistik tüm dünyada saygın bir bilim dalıdır. Hükümetlerden özel sektöre tüm kesimler bu günü yönetmek ve geleceği planlamak için karar alma yöntemlerinde bu bilimden yararlanmaktadırlar. Enflasyon rakamları da ekonomi alanında karar alma süreçlerini ve tüm planları etkileyen bir istatistiktir. İstatistik biliminde bir “aykırı değer” konusu vardır. Aykırı değer bir sürü istatistik veri içerisinde ortalamanın çok üstünde ya da çok altındaki bir değerdir” dedi.

Mol, “TÜİK Doğalgaz fiyatlarını sıfır almasaydı aylık enflasyon rakamı Mayıs 2023 tarihinde yüzde 1,59 yıllık enflasyonda yüzde 41,15 çıkacaktı. BES/AR olarak her ay düzenli bir şekilde hesapladığımız Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması’na göre Mayıs ayı aylık enflasyon rakamının yüzde 2,67 ve yıllık ise yüzde 98,02 çıktığını sizler aracılığı ile buradan kamuoyuna ilan ediyoruz. İstanbul Ticaret Odasının açıkladığı enflasyon rakamlarına göre Mayıs 2023 de aylık yüzde 1,66 yıllık ise yüzde 56,05 artış olmuştur. Kaldı ki bağımsız akademisyenlerce hesaplanan enflasyon rakamlarına göre aylık yüzde 7,35 yıllık ise yüzde 109,01 artış olmuştur. Resmi enflasyon her ne kadar aylık yüzde 0,04 ve yıllık ise yüzde 39,59 çıkmış olsa da gerçeği yansıtmadığını bir kez daha tüm kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu